Przejdź do głównej zawartości

"Czas pokory" Dagmara Leszkowicz-Zaluska

 Finałowa część sagi Dziewczyna z kamienicy to opowieść, która chwyta za serce i zostawia czytelnika z refleksją o ludzkiej odwadze, determinacji i nadziei w najczarniejszych momentach historii. Dagmara Leszkowicz-Załuska z ogromnym wyczuciem łączy losy trzech bohaterek – Stefanii, Heleny i Ryfki – które, choć tak różne, stają się symbolem siły kobiet rzuconych w wir II wojny światowej.  

Każda z tych postaci niesie na swoich barkach inny ciężar i walczy na innym froncie. Stefania, przedwojenna nauczycielka i emancypantka, trafia do obozu Auschwitz-Birkenau za prowadzenie tajnych lekcji. Jej historia to opowieść o walce o edukację, nawet w obliczu śmierci. Helena, łączniczka AK, działa w podziemiu, ryzykując życie, by osłabić okupanta, ale także by chronić młodego kuzyna. Natomiast Ryfka, żydowska prawniczka, ukrywająca się pod fałszywą tożsamością, zmaga się z samotnością i nieustannym strachem, jednocześnie działając w konspiracji.  

Autorka niezwykle umiejętnie maluje realia okupowanej Polski, od podziemnych akcji dywersyjnych po dramatyczne codzienne wybory w obliczu zagrożenia życia. Jej narracja jest zarówno emocjonalna, jak i pełna detali historycznych, co sprawia, że powieść angażuje i porusza.  

„Czas pokory” wyróżnia także niezwykła głębia psychologiczna bohaterek. Każda z nich jest inna, każda ma swoje lęki, nadzieje i motywacje, ale łączy je odwaga i bezwarunkowa miłość do bliskich. To, jak autorka prowadzi ich losy, odzwierciedla nie tylko tragizm wojny, ale także niezwykłą siłę ludzkiego ducha.  

Finał sagi stawia przed czytelnikiem pytania o to, jak wojna zmienia ludzi, co oznacza walka o wolność i czy można odzyskać dawne życie po przeżyciu tak traumatycznych wydarzeń. Spotkanie bohaterek, choć niepewne, jest symbolem nadziei na odbudowanie zerwanych więzi.  

Dagmara Leszkowicz-Załuska kończy swoją trylogię w wielkim stylu, oferując historię, która pozostaje z czytelnikiem na długo. To pozycja obowiązkowa dla miłośników powieści historycznych, w których indywidualne losy bohaterów odbijają szersze dramaty dziejów.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Nie płacz, księżyc gaśnie" Cyryl Sone

  Mroczny kryminał, który trzyma w napięciu aż do ostatniej strony "Nie płacz, księżyc gaśnie" autorstwa Cyryla Sone to druga odsłona cyklu Prawo Dunli , która nie tylko dorównuje pierwszemu tomowi, ale wręcz go przewyższa. Autor ponownie udowadnia, że potrafi pisać historie, które jednocześnie wciągają, przerażają i zmuszają do głębokiej refleksji. Już od pierwszych stron książka wciąga czytelnika w wir dramatycznych wydarzeń. Brutalne morderstwo dokonane przez ojca na własnym synu to punkt wyjścia do historii pełnej moralnych dylematów, tajemnic i mroku. Świadek zdarzenia, Nikodem Rand, staje się głosem rozsądku w świecie pełnym emocji i osądów. Jego prywatne śledztwo to wędrówka przez ciemne zakamarki ludzkiej psychiki, a także społeczności Dunli, gdzie nic nie jest takie, jakim się wydaje. Cyryl Sone mistrzowsko buduje napięcie.  Każda strona to kolejne pytania, na które odpowiedzi wydają się być tuż na wyciągnięcie ręki, a jednak znikają w cieniu kolejnych tajemnic. Auto...

"Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają" Szymon J. Wróbel

  W życiu każdego z nas istnieje coś, co zdaje się niemożliwe – niewyobrażalna próżnia, która pochłania naszych bliskich, pozostawiając nas w nieustannej niepewności i bólu. "Zawieszeni" Szymona J. Wróbla to książka, która prowadzi nas przez labirynt tajemnic zaginięć, odkrywając przed czytelnikiem nie tylko dramatyczne losy rodzin, ale także skomplikowane mechanizmy poszukiwań i determinację ludzi zaangażowanych w odnalezienie zaginionych. To opowieść o nadziei i desperacji, miłości i determinacji, która porusza najgłębsze struny ludzkiego serca. "Zawieszeni" to poruszająca podróż w świat tajemnic zaginięć, która nie pozostawi czytelnika obojętnym. Szymon J. Wróbel ukazuje nam losy osób, które wydawałoby się, że po prostu zniknęły ze świata, pozostawiając za sobą rodzinę i bliskich w nieustannej tęsknocie i niewiedzy. Książka rozpoczyna się od opowieści o zwykłych, codziennych sytuacjach, które przeradzają się w koszmar, kied y ktoś bliski nagle znika bez śladu. An...

"Ja, diablica" Katarzyna Bernika Miszczuk

  „Szukasz pracy? Aplikuj do piekła!” "Ja, diablica"  to prawdziwa perełka polskiej fantastyki z dużą dawką humoru i lekkiej satyry. Katarzyna Berenika Miszczuk serwuje nam świeże, nieoczywiste spojrzenie na życie pozagrobowe, w którym Piekło okazuje się być miejscem bardziej ekscytującym, niż można by przypuszczać. Zabawna i oryginalna fabuła Wyobraźcie sobie, że po śmierci trafiasz do Piekła – i nie jako potępiona dusza, ale… pracownik rekrutujący innych zmarłych .. . To właśnie spotyka Wiktorię Biankowską, główną bohaterkę, która musi odnaleźć się w nowym "życiu" - w świecie pełnym przystojnych diabłów, zakręconych zadań i intryg nie z tego świata. Do tego dochodzi tajemnica jej własnej śmierci, którą próbuje rozwikłać między jednym balem w piekielnej rezydencji a drugim. Los Diablos, stolica Piekła, jest wykreowan a  w sposób, który zachwyca pomysłowością i lekkością. Miszczuk wplata w tę historię mnóstwo zabawnych dialogów, nieoczywistych sytuacji i celnych obs...