Przejdź do głównej zawartości

"Królowa lodu" Alek Rogoziński

 Z rodziną wychodzi się dobrze tylko na zdjęciach. A i to nie zawsze!

„Królowa lodu” Alka Rogozińskiego to wciągająca komedia kryminalna, w której zderzają się zimne rodzinne relacje z nieoczekiwanym morderstwem. Katarzyna Łęczycka, charyzmatyczna właścicielka imperium kosmetycznego „Złota Róża,” organizuje tradycyjne rodzinne spotkanie w swojej rezydencji w Lubniewicach. Rodzina, przyzwyczajona do chłodnych powitań i idealnie zaplanowanych, lecz nudnych wieczorów, tym razem czeka coś zupełnie nowego: zbrodnia, która wstrząśnie każdym obecnym.

Rogoziński umiejętnie kreśli napiętą atmosferę, stopniowo odkrywając kolejne sekrety skrywane przez bohaterów. Łęczycka, choć wydaje się niezdobyta, także skrywa tajemnicę związaną z wartościową złotą broszką, która budzi wśród krewnych niemałe emocje. Zasady klasycznego kryminału – gdzie każdy może być podejrzanym, a każda kolejna rozmowa odkrywa nową tajemnicę – zostają u Rogozińskiego wzbogacone szczyptą sarkazmu i czarnym humorem. Zbrodnia jest tu bowiem okazją do ukazania toksycznych, pełnych rywalizacji więzi rodzinnych, a każdy bohater jest nieco przerysowany, co nadaje fabule lekkości, przy jednoczesnym budowaniu napięcia.

Postać Katarzyny Łęczyckiej, wyrafinowanej i chłodnej „królowej lodu,” to doskonała oś tej historii – oschła, dystyngowana, nieufna wobec innych, a jednak emanująca autorytetem, któremu trudno się oprzeć. Jej krewni to nie mniej interesująca galeria postaci: jest tu wyrachowany brat, złośliwa siostra, kuzyni pragnący uwagi i poważania, co sprawia, że rodzinne zgromadzenie zmienia się w pole do intryg i manipulacji. Każdy z nich ma swoje sekrety i powody, by żywić urazę do Łęczyckiej – autentyczne relacje szybko stają się polem do głębszych przemyśleń o więziach, które łączą i ranią.

Styl Rogozińskiego, pełen błyskotliwych dialogów, czarnego humoru i przemyślanej ironii, sprawia, że nawet najbardziej napięte sytuacje zyskują lekkość, a elementy komediowe świetnie współgrają z kryminalną fabułą. Mimo zabawnej otoczki książka wciąż dostarcza dreszczyku emocji. Każda kolejna scena przynosi nowe zwroty akcji, a niewinny początek z czasem prowadzi do pełnej dramatyzmu kulminacji, po której aż trudno odłożyć książkę.

„Królowa lodu” to idealna propozycja dla miłośników kryminałów z humorem i zagadkami, które nie pozwalają się od siebie oderwać. To lektura, która bawi, intryguje i przykuwa uwagę aż do zaskakującego zakończenia – Rogoziński po raz kolejny udowadnia, że potrafi połączyć intrygę kryminalną z inteligentnym komizmem, tworząc historię, do której z przyjemnością się wraca.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Nie płacz, księżyc gaśnie" Cyryl Sone

  Mroczny kryminał, który trzyma w napięciu aż do ostatniej strony "Nie płacz, księżyc gaśnie" autorstwa Cyryla Sone to druga odsłona cyklu Prawo Dunli , która nie tylko dorównuje pierwszemu tomowi, ale wręcz go przewyższa. Autor ponownie udowadnia, że potrafi pisać historie, które jednocześnie wciągają, przerażają i zmuszają do głębokiej refleksji. Już od pierwszych stron książka wciąga czytelnika w wir dramatycznych wydarzeń. Brutalne morderstwo dokonane przez ojca na własnym synu to punkt wyjścia do historii pełnej moralnych dylematów, tajemnic i mroku. Świadek zdarzenia, Nikodem Rand, staje się głosem rozsądku w świecie pełnym emocji i osądów. Jego prywatne śledztwo to wędrówka przez ciemne zakamarki ludzkiej psychiki, a także społeczności Dunli, gdzie nic nie jest takie, jakim się wydaje. Cyryl Sone mistrzowsko buduje napięcie.  Każda strona to kolejne pytania, na które odpowiedzi wydają się być tuż na wyciągnięcie ręki, a jednak znikają w cieniu kolejnych tajemnic. Auto...

"Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają" Szymon J. Wróbel

  W życiu każdego z nas istnieje coś, co zdaje się niemożliwe – niewyobrażalna próżnia, która pochłania naszych bliskich, pozostawiając nas w nieustannej niepewności i bólu. "Zawieszeni" Szymona J. Wróbla to książka, która prowadzi nas przez labirynt tajemnic zaginięć, odkrywając przed czytelnikiem nie tylko dramatyczne losy rodzin, ale także skomplikowane mechanizmy poszukiwań i determinację ludzi zaangażowanych w odnalezienie zaginionych. To opowieść o nadziei i desperacji, miłości i determinacji, która porusza najgłębsze struny ludzkiego serca. "Zawieszeni" to poruszająca podróż w świat tajemnic zaginięć, która nie pozostawi czytelnika obojętnym. Szymon J. Wróbel ukazuje nam losy osób, które wydawałoby się, że po prostu zniknęły ze świata, pozostawiając za sobą rodzinę i bliskich w nieustannej tęsknocie i niewiedzy. Książka rozpoczyna się od opowieści o zwykłych, codziennych sytuacjach, które przeradzają się w koszmar, kied y ktoś bliski nagle znika bez śladu. An...

"Awaria prądu"

W świecie, gdzie prąd stanowi podstawę naszego codziennego życia, zniknięcie światła może oznaczać coś więcej niż tylko chwilowe utrudnienia. Może być początkiem koszmaru. Siedemnaście autorek, mistrzyń opowieści grozy, łączy siły, by stworzyć zbiór opowiadań, które redefiniują nasze spojrzenie na elektryczność – jej obecność, brak, a nawet mroczne sekrety, które może skrywać. Elektryczność – z pozoru zwyczajny element naszego życia – w tej antologii staje się inspiracją do eksploracji najbardziej przerażających i niespodziewanych scenariuszy. Czy prąd może żyć własnym życiem, być narzędziem zemsty, a może nawet zagrożeniem? A co, jeśli odłączenie go to nie przypadek, ale świadoma decyzja sił, których lepiej nie drażnić? Każda z autorek wnosi do tej antologii unikalny styl i wizję, tworząc mozaikę historii, które budzą lęk, napięcie i refleksję nad naszą zależnością od technologii. Opowiadania te balansują na granicy horroru psychologicznego, science fiction i klasycznej...