Przejdź do głównej zawartości

"Choose Cthulhu 14: Zakład Psychiatryczny Arkham"

 "Ph’nglui mglw’nafh Cthulhu R’lyeh wgah’nagl fhtagn"

Seria gier paragrafowych "Choose Cthulhu" już od dawna zagościła w sercach miłośników literatury grozy i gier interaktywnych. Czternasty tom, zatytułowany "Zakład psychiatryczny Arkham", to kolejna odsłona, dla której całkowicie straciłam głowę. Muszę przyznać, że idealnie współgra z poprzednimi częściami. Dlaczego? Ponieważ w poprzednich tomach paragraf o numerze 77 kończył się w psychiatryku, a tutaj jesteśmy przypadkiem 77. Genialne, prawda?

Nienazwane kulty, rytualne ofiary, groza zrodzona w otchłani kosmosu i zakamarkach czasu… Nie trzeba było długo czekać, by delikatna wyspa poczytalności została zalana falami nieskończonego morza niepoznawalnego. Znajdujesz się w jednej z najsłynniejszych instytucji psychiatrycznych na świecie – zakładzie psychiatrycznym Arkham. Czy jego korytarze są bezpiecznym i spokojnym miejscem, gdzie możesz odzyskać poczytalność? Czy przetrwasz nowoczesne metody leczenia? Czy przekroczysz cienką linię dzielącą rzeczywistość od niewyobrażalnego?

Jest to najbardziej opętana rozgrywka ze wszystkich części. Czułam, jak z każdą stroną szaleństwo ogarnia odegraną przeze mnie postać. Rozegranie wszystkich możliwych scenariuszy było prawdziwą przyjemnością, a z każdego z nich jestem zadowolona.

W tej przygodzie nie ma decyzji dobrych i złych. Nie dam Wam też rady, czy powinniście zaufać tutaj swojej intuicji czy rozumowi, ponieważ nieważne, co wybierzecie, każde zakończenie jest równie zaskakujące oraz szokujące. Ta część okazała się bardziej mroczna oraz straszniejsza od swoich poprzedniczek. Największym atutem tej części jest jej mroczny klimat i atmosfera, która doskonale oddaje esencję opowiadań Lovecrafta. Opisy są wyjątkowo sugestywne, pobudzając wyobraźnię gracza i wciągając go w świat grozy i tajemnic.

Warto również wspomnieć o ilustracjach, które dodają głębi fabule i potęgują uczucie niepokoju. Niektóre z nich mogą wydawać się na pierwszy rzut oka zwyczajne, jednak po bliższym przyjrzeniu się, zauważamy ich ukryty, przerażający potencjał. Pozwólcie zanurzyć się w korytarze zakładu psychiatrycznego Arkham, gdzie szaleństwo i wrogość czekają na was na każdym kroku.

Fabuła gry prowadzi gracza przez coraz to bardziej skomplikowane i mroczne wybory, co sprawia, że trudno oderwać się od lektury. To znakomita część serii, która zasługuje na uwagę fanów gier paragrafowych oraz miłośników twórczości Lovecrafta.

Czy książkę polecam? Jeszcze pytacie?! No ba! Ta gra paragrafowa to nie tylko okazja do wcielenia się w bohatera opowieści, ale także podróż w głąb własnych lęków i tajemnic. Dzięki swojej intrygującej fabule, sugestywnym opisom i nieoczekiwanym zwrotom akcji, "Choose Cthulhu 14: Zakład psychiatryczny Arkham" dostarcza niezapomnianych doznań dla wszystkich poszukiwaczy przygód w mrocznym świecie Lovecrafta. Gorąco polecam ten tytuł wszystkim miłośnikom gier paragrafowych oraz fanom literatury grozy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Nie płacz, księżyc gaśnie" Cyryl Sone

  Mroczny kryminał, który trzyma w napięciu aż do ostatniej strony "Nie płacz, księżyc gaśnie" autorstwa Cyryla Sone to druga odsłona cyklu Prawo Dunli , która nie tylko dorównuje pierwszemu tomowi, ale wręcz go przewyższa. Autor ponownie udowadnia, że potrafi pisać historie, które jednocześnie wciągają, przerażają i zmuszają do głębokiej refleksji. Już od pierwszych stron książka wciąga czytelnika w wir dramatycznych wydarzeń. Brutalne morderstwo dokonane przez ojca na własnym synu to punkt wyjścia do historii pełnej moralnych dylematów, tajemnic i mroku. Świadek zdarzenia, Nikodem Rand, staje się głosem rozsądku w świecie pełnym emocji i osądów. Jego prywatne śledztwo to wędrówka przez ciemne zakamarki ludzkiej psychiki, a także społeczności Dunli, gdzie nic nie jest takie, jakim się wydaje. Cyryl Sone mistrzowsko buduje napięcie.  Każda strona to kolejne pytania, na które odpowiedzi wydają się być tuż na wyciągnięcie ręki, a jednak znikają w cieniu kolejnych tajemnic. Auto...

"Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają" Szymon J. Wróbel

  W życiu każdego z nas istnieje coś, co zdaje się niemożliwe – niewyobrażalna próżnia, która pochłania naszych bliskich, pozostawiając nas w nieustannej niepewności i bólu. "Zawieszeni" Szymona J. Wróbla to książka, która prowadzi nas przez labirynt tajemnic zaginięć, odkrywając przed czytelnikiem nie tylko dramatyczne losy rodzin, ale także skomplikowane mechanizmy poszukiwań i determinację ludzi zaangażowanych w odnalezienie zaginionych. To opowieść o nadziei i desperacji, miłości i determinacji, która porusza najgłębsze struny ludzkiego serca. "Zawieszeni" to poruszająca podróż w świat tajemnic zaginięć, która nie pozostawi czytelnika obojętnym. Szymon J. Wróbel ukazuje nam losy osób, które wydawałoby się, że po prostu zniknęły ze świata, pozostawiając za sobą rodzinę i bliskich w nieustannej tęsknocie i niewiedzy. Książka rozpoczyna się od opowieści o zwykłych, codziennych sytuacjach, które przeradzają się w koszmar, kied y ktoś bliski nagle znika bez śladu. An...

"Awaria prądu"

W świecie, gdzie prąd stanowi podstawę naszego codziennego życia, zniknięcie światła może oznaczać coś więcej niż tylko chwilowe utrudnienia. Może być początkiem koszmaru. Siedemnaście autorek, mistrzyń opowieści grozy, łączy siły, by stworzyć zbiór opowiadań, które redefiniują nasze spojrzenie na elektryczność – jej obecność, brak, a nawet mroczne sekrety, które może skrywać. Elektryczność – z pozoru zwyczajny element naszego życia – w tej antologii staje się inspiracją do eksploracji najbardziej przerażających i niespodziewanych scenariuszy. Czy prąd może żyć własnym życiem, być narzędziem zemsty, a może nawet zagrożeniem? A co, jeśli odłączenie go to nie przypadek, ale świadoma decyzja sił, których lepiej nie drażnić? Każda z autorek wnosi do tej antologii unikalny styl i wizję, tworząc mozaikę historii, które budzą lęk, napięcie i refleksję nad naszą zależnością od technologii. Opowiadania te balansują na granicy horroru psychologicznego, science fiction i klasycznej...