Przejdź do głównej zawartości

"Choose Cthulhu 14: Zakład Psychiatryczny Arkham"

 "Ph’nglui mglw’nafh Cthulhu R’lyeh wgah’nagl fhtagn"

Seria gier paragrafowych "Choose Cthulhu" już od dawna zagościła w sercach miłośników literatury grozy i gier interaktywnych. Czternasty tom, zatytułowany "Zakład psychiatryczny Arkham", to kolejna odsłona, dla której całkowicie straciłam głowę. Muszę przyznać, że idealnie współgra z poprzednimi częściami. Dlaczego? Ponieważ w poprzednich tomach paragraf o numerze 77 kończył się w psychiatryku, a tutaj jesteśmy przypadkiem 77. Genialne, prawda?

Nienazwane kulty, rytualne ofiary, groza zrodzona w otchłani kosmosu i zakamarkach czasu… Nie trzeba było długo czekać, by delikatna wyspa poczytalności została zalana falami nieskończonego morza niepoznawalnego. Znajdujesz się w jednej z najsłynniejszych instytucji psychiatrycznych na świecie – zakładzie psychiatrycznym Arkham. Czy jego korytarze są bezpiecznym i spokojnym miejscem, gdzie możesz odzyskać poczytalność? Czy przetrwasz nowoczesne metody leczenia? Czy przekroczysz cienką linię dzielącą rzeczywistość od niewyobrażalnego?

Jest to najbardziej opętana rozgrywka ze wszystkich części. Czułam, jak z każdą stroną szaleństwo ogarnia odegraną przeze mnie postać. Rozegranie wszystkich możliwych scenariuszy było prawdziwą przyjemnością, a z każdego z nich jestem zadowolona.

W tej przygodzie nie ma decyzji dobrych i złych. Nie dam Wam też rady, czy powinniście zaufać tutaj swojej intuicji czy rozumowi, ponieważ nieważne, co wybierzecie, każde zakończenie jest równie zaskakujące oraz szokujące. Ta część okazała się bardziej mroczna oraz straszniejsza od swoich poprzedniczek. Największym atutem tej części jest jej mroczny klimat i atmosfera, która doskonale oddaje esencję opowiadań Lovecrafta. Opisy są wyjątkowo sugestywne, pobudzając wyobraźnię gracza i wciągając go w świat grozy i tajemnic.

Warto również wspomnieć o ilustracjach, które dodają głębi fabule i potęgują uczucie niepokoju. Niektóre z nich mogą wydawać się na pierwszy rzut oka zwyczajne, jednak po bliższym przyjrzeniu się, zauważamy ich ukryty, przerażający potencjał. Pozwólcie zanurzyć się w korytarze zakładu psychiatrycznego Arkham, gdzie szaleństwo i wrogość czekają na was na każdym kroku.

Fabuła gry prowadzi gracza przez coraz to bardziej skomplikowane i mroczne wybory, co sprawia, że trudno oderwać się od lektury. To znakomita część serii, która zasługuje na uwagę fanów gier paragrafowych oraz miłośników twórczości Lovecrafta.

Czy książkę polecam? Jeszcze pytacie?! No ba! Ta gra paragrafowa to nie tylko okazja do wcielenia się w bohatera opowieści, ale także podróż w głąb własnych lęków i tajemnic. Dzięki swojej intrygującej fabule, sugestywnym opisom i nieoczekiwanym zwrotom akcji, "Choose Cthulhu 14: Zakład psychiatryczny Arkham" dostarcza niezapomnianych doznań dla wszystkich poszukiwaczy przygód w mrocznym świecie Lovecrafta. Gorąco polecam ten tytuł wszystkim miłośnikom gier paragrafowych oraz fanom literatury grozy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Choose Cthulhu 12: Cień spoza czasu

  „C ień spoza czasu ” autorstwa Giny Valris  to już 1 2  tom serii gier paragrafowych Choose Cthulhu, którą po prostu uwielbiam! Chyba nie muszę mówić, że cała kolekcja bardzo dobrze prezentuje się na mojej półce, prawda? Cały cykl został bardzo pięknie wydany - sam pomysł, by każda z tych części przypominała zniszczony dziennik, była strzałem w dziesiątkę... Zanim jednak przybliżę Wam „fabułę” historii, w której czeka na Was wiele trudnych decyzji, przypomnę: czym są gry paragrafowe. To taki rodzaj książki, w której czytelnik sam decyduje, jaki następny ruch wykona jego bohater - na końcu prawie każdej strony będzie czekać na Was wybór dwóch lub trzech opcji, które poprowadzą Was do kolejnego paragrafu... Powtarzacie ten „ruch” aż do momentu, w którym Wasze opowiadanie kończy się napisem „koniec”. Nic skomplikowanego, prawda? Jeszcze wczoraj byłeś Nathanielem Wingate Peasleyem, profesorem ekonomii politycznej na Uniwersytecie Miskatonic. Nagły atak amnezji zabrał ci pięć lat życia. K

"Demony przeszłości. Tom II" Monika Czugała

  „Tam, gdzie króluje miłość, wszystko inne przestaje mieć znaczenie...” "Demony przeszłości" to drugi tom dylogii Moniki Czugały, który kontynuuje dramatyczną i pełną napięcia historię Aymary. Główna bohaterka ponownie staje przed życiowym wyzwaniem, które tym razem jest jeszcze bardziej przerażające i skomplikowane. Gdy Aymara zaczyna wierzyć, że jej życie w końcu się ułoży, na horyzoncie pojawia się Teo – młodszy brat Morte, jeszcze bardziej bezwzględny i okrutny niż jego brat. Teo, zdeterminowany, by wykorzystać Aymarę w swojej chorej grze, nie spodziewa się jednak, że jego plany legną w gruzach. Zamiast triumfu, konfrontacja z Juanem Manuelem kończy się fiaskiem, a w rezydencji pojawia się tajemniczy gość, który może zagrozić wszystkim. .. Aymara staje przed trudnym wyborem: po której stronie stanąć? Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy dowiadujemy się, że nosi ona pod sercem dziecko, które ma odegrać kluczową rolę w przyszłości rodu. Ta informacja może

"Kamienne figurki" Lloyd Devereux Richards

  "Kamienne figurki" to thriller, który od pierwszych stron przyciąga uwagę nie tylko swoją intrygującą fabułą, ale także wyjątkowym wydaniem. Piękna, tajemnicza okładka oraz barwione brzegi książki ozdobione plątaniną gałęzi drzew idealnie oddają klimat opowieści, jak i skomplikowaną naturę fabuły. Lloyd Devereux Richards stworzył dzieło, które wciąga w swoje szpony od pierwszych stron i nie puszcza aż do końca. W gęsto zalesionych wąwozach południowej Indiany odnajdywane są zwłoki młodych kobiet. Każdej ofierze towarzyszy kamienna figurka, wyrzeźbiona na wzór magicznych posążków rdzennych plemion Papui-Nowej Gwinei. Dochodzenie prowadzi agentka Christine Prusik, główny antropolog sądowy w biurze FBI z Chicago. Dziesięć lat wcześniej badała podobne artefakty podczas prac terenowych w Nowej Gwinei. Teraz musi ustalić, czy sprawy są ze sobą powiązane, czy też mają do czynienia z koszmarnymi fantazjami zwyrodnialca. "Kamienne figurki" wyróżniają się na tle innych thri