Przejdź do głównej zawartości

"Męczennicy na płótnie" Hanna S. Białys

 Dzieło ma być doskonałe, więc „dobre” obrazy należy niszczyć...

„Męczennicy na płótnie" to druga część serii kryminałów, w której główną rolę odgrywa charyzmatyczny komisarz Bondys. Po dramatycznych wydarzeniach z pierwszego tomu Bydgoszcz ponownie staje się areną makabrycznych zbrodni, a Bondys musi zmierzyć się nie tylko z brutalnym seryjnym mordercą, ale także z własnymi demonami z przeszłości.

Fabuła rozpoczyna się od odkrycia ciała starszej kobiety w rzece Brdzie. Związane na plecach ręce i rana kłuta brzucha wyraźnie wskazują na morderstwo. Bondys i jego zespół szybko zdają sobie sprawę, że mają do czynienia z czymś znacznie bardziej skomplikowanym niż przypadkowe utonięcie. Gdy kolejną ofiarą staje się kilkuletni chłopiec, ich najgorsze obawy się potwierdzają - Bydgoszcz ponownie musi stawić czoła seryjnemu mordercy.

Hanna S. Białys kreuje mroczną atmosferę, która idealnie współgra z surowym klimatem miasta. Opisy miejsc zbrodni są precyzyjne i sugestywne, co pozwala czytelnikowi niemal fizycznie odczuć zimny dreszcz przebiegający po plecach. Każdy zakamarek Bydgoszczy, od opustoszałych uliczek po tajemnicze zaułki, staje się niemym świadkiem krwawych wydarzeń.

Komisarz Bondys to postać głęboko złożona. Jego osobiste problemy i wewnętrzne demony sprawiają, że jest on wyjątkowo autentyczny. Wciąż zmaga się z traumami przeszłości, co niekiedy wpływa na jego zawodowe decyzje. Białys z finezją przedstawia jego wewnętrzne zmagania, balansując pomiędzy jego zawodową kompetencją a osobistymi słabościami. To sprawia, że Bondys nie jest jedynie bohaterem kryminału, ale człowiekiem, z którym czytelnik może się utożsamiać i współczuć mu.

Śledztwo, które prowadzi Bondys i jego zespół, pełne jest nieoczekiwanych zwrotów akcji. Fałszywe tropy, mylne poszlaki i niespodziewane odkrycia sprawiają, że napięcie nie opada ani na chwilę. Białys mistrzowsko buduje intrygę, wprowadzając czytelnika w labirynt zawiłych relacji i motywów. Każdy rozdział przynosi nowe pytania, a odpowiedzi często prowadzą do jeszcze większych zagadek.

Autorka nie unika trudnych tematów, poruszając kwestie moralności, obsesji i granic, które ludzie są w stanie przekroczyć w imię swojej pasji. To sprawia, że "Męczennicy na płótnie" nie są jedynie trzymającym w napięciu kryminałem, ale także głęboką refleksją nad ludzką naturą i ciemnymi zakamarkami duszy.

Czy książkę polecam? "Męczennicy na płótnie" to niezwykle wciągający kryminał, który zadowoli zarówno miłośników gatunku, jak i tych, którzy szukają literatury z głębszym przesłaniem. Hanna S. Białys stworzyła książkę, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, jednocześnie zmuszając do refleksji nad skomplikowaną naturą ludzkich motywacji. Gorąco polecam tę książkę wszystkim, którzy cenią sobie dobrze skonstruowane intrygi, pełne zaskakujących zwrotów akcji i głębokich portretów psychologicznych.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Nie płacz, księżyc gaśnie" Cyryl Sone

  Mroczny kryminał, który trzyma w napięciu aż do ostatniej strony "Nie płacz, księżyc gaśnie" autorstwa Cyryla Sone to druga odsłona cyklu Prawo Dunli , która nie tylko dorównuje pierwszemu tomowi, ale wręcz go przewyższa. Autor ponownie udowadnia, że potrafi pisać historie, które jednocześnie wciągają, przerażają i zmuszają do głębokiej refleksji. Już od pierwszych stron książka wciąga czytelnika w wir dramatycznych wydarzeń. Brutalne morderstwo dokonane przez ojca na własnym synu to punkt wyjścia do historii pełnej moralnych dylematów, tajemnic i mroku. Świadek zdarzenia, Nikodem Rand, staje się głosem rozsądku w świecie pełnym emocji i osądów. Jego prywatne śledztwo to wędrówka przez ciemne zakamarki ludzkiej psychiki, a także społeczności Dunli, gdzie nic nie jest takie, jakim się wydaje. Cyryl Sone mistrzowsko buduje napięcie.  Każda strona to kolejne pytania, na które odpowiedzi wydają się być tuż na wyciągnięcie ręki, a jednak znikają w cieniu kolejnych tajemnic. Auto...

"Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają" Szymon J. Wróbel

  W życiu każdego z nas istnieje coś, co zdaje się niemożliwe – niewyobrażalna próżnia, która pochłania naszych bliskich, pozostawiając nas w nieustannej niepewności i bólu. "Zawieszeni" Szymona J. Wróbla to książka, która prowadzi nas przez labirynt tajemnic zaginięć, odkrywając przed czytelnikiem nie tylko dramatyczne losy rodzin, ale także skomplikowane mechanizmy poszukiwań i determinację ludzi zaangażowanych w odnalezienie zaginionych. To opowieść o nadziei i desperacji, miłości i determinacji, która porusza najgłębsze struny ludzkiego serca. "Zawieszeni" to poruszająca podróż w świat tajemnic zaginięć, która nie pozostawi czytelnika obojętnym. Szymon J. Wróbel ukazuje nam losy osób, które wydawałoby się, że po prostu zniknęły ze świata, pozostawiając za sobą rodzinę i bliskich w nieustannej tęsknocie i niewiedzy. Książka rozpoczyna się od opowieści o zwykłych, codziennych sytuacjach, które przeradzają się w koszmar, kied y ktoś bliski nagle znika bez śladu. An...

"Awaria prądu"

W świecie, gdzie prąd stanowi podstawę naszego codziennego życia, zniknięcie światła może oznaczać coś więcej niż tylko chwilowe utrudnienia. Może być początkiem koszmaru. Siedemnaście autorek, mistrzyń opowieści grozy, łączy siły, by stworzyć zbiór opowiadań, które redefiniują nasze spojrzenie na elektryczność – jej obecność, brak, a nawet mroczne sekrety, które może skrywać. Elektryczność – z pozoru zwyczajny element naszego życia – w tej antologii staje się inspiracją do eksploracji najbardziej przerażających i niespodziewanych scenariuszy. Czy prąd może żyć własnym życiem, być narzędziem zemsty, a może nawet zagrożeniem? A co, jeśli odłączenie go to nie przypadek, ale świadoma decyzja sił, których lepiej nie drażnić? Każda z autorek wnosi do tej antologii unikalny styl i wizję, tworząc mozaikę historii, które budzą lęk, napięcie i refleksję nad naszą zależnością od technologii. Opowiadania te balansują na granicy horroru psychologicznego, science fiction i klasycznej...