Przejdź do głównej zawartości

"Spojrzenie w mrok" C.J. Tudor

 Skrzypienie desek podłogi, dreszcz przebiegający po plecach, poczucie, że ktoś skrada się za plecami... Przygotujcie się na chwile grozy.

„Spojrzenie w mrok” autorstwa C.J. Tudor to zbiór jedenastu przewrotnych oraz makabrycznych opowiadań, których fabuły zbyt szybko nie wymarzę z mojej głowy. Z warsztatem autorki miałam już okazję zapoznać się w trakcie lektury „Kredziarza” - jednego z pierwszych thrillerów, w mojej czytelniczej przygodzie, do którego mam szczególny sentyment. Przyznam, że również w krótszej formie Tudor potrafi spowodować moje ciarki oraz uczucie strachu, przez który nie potrafiłam zmrużyć oka.

W tej historii poznacie:

- Grupę ludzi, którzy dokonują przerażających odkryć na bezludnej wyspie.

- Bezlitosną morderczynię zaprzyjaźniającą się z niezwykłą dziewczynką w centrum handlowym przy autostradzie.

- Tajemnicze wiejskie drogi w świecie, w którym zapadł wieczny mrok.

- Blok mieszkalny, gdzie żyją potworne istoty.

- Pozbawionego skrupułów pośrednika handlu nieruchomościami, który próbuje sfinalizować transakcję i ponosi apokaliptyczne fiasko.

Jak pewnie wiecie, zbiory opowiadań zawierają w sobie kilka dobrych oraz słabych historii, jednak tutaj każde opowiadanie trzyma równie wysoki poziom jak inne. C.J. Tudor to pisarka, która samym opisem miejsca potrafi spowodować niepokój u swojego czytelnika. Kolejnym „atutem” jej twórczości są dogłębne portrety stworzonych bohaterów, którzy tylko na pierwszy rzut oka wydają się bez skazy.

W tej pozycji spodobał mi się bardzo jeden element - krótki wstęp przed każdym opowiadaniem, w którym Tudor spróbowała wyjaśnić mi, skąd czerpała inspiracje w trakcie pisania danej historii lub co sprawiło, że w jej głowie pojawił się pomysł na taką fabułę. Pierwszy raz miałam do czynienia z takim zabiegiem, który miło mnie zaskoczył, ponieważ zaczęłam czuć pewną więź z autorką.

„Spojrzenie w mrok” to zbiór kilku opowiadań, które pomimo zupełnie różnego przebiegu powodują dreszcze oraz owiane są pewnego rodzaju tajemnicą, które nigdy nie powinny wyjść na światło dzienne... Przygotujcie się, że większość opowiadań zbyt szybko nie da Wam spokoju, a wręcz będzie nawiedzać Was w najgorszych koszmarach!

W tej pozycji nie tylko czekają na Was elementy rasowego horroru, ale również kryminału, thrillera, fantasy, a nawet czarnego humoru, który osobiście uwielbiam. Lektura „Spojrzenie w mroku” było dla mnie prawdziwą literacką ucztą, której od pewnego czasu potrzebowałam.

Czy książkę polecam? Macie ochotę na odrobinę grozy? Zwłaszcza teraz, kiedy wieczory są bardzo długie, dzięki czemu mamy więcej czasu, by posiedzieć pod ciepłym kocykiem z dobrą lekturą w ręku.

PS. Fani Kinga oraz Stranger Things będą zachwyceni tą pozycją!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Nie płacz, księżyc gaśnie" Cyryl Sone

  Mroczny kryminał, który trzyma w napięciu aż do ostatniej strony "Nie płacz, księżyc gaśnie" autorstwa Cyryla Sone to druga odsłona cyklu Prawo Dunli , która nie tylko dorównuje pierwszemu tomowi, ale wręcz go przewyższa. Autor ponownie udowadnia, że potrafi pisać historie, które jednocześnie wciągają, przerażają i zmuszają do głębokiej refleksji. Już od pierwszych stron książka wciąga czytelnika w wir dramatycznych wydarzeń. Brutalne morderstwo dokonane przez ojca na własnym synu to punkt wyjścia do historii pełnej moralnych dylematów, tajemnic i mroku. Świadek zdarzenia, Nikodem Rand, staje się głosem rozsądku w świecie pełnym emocji i osądów. Jego prywatne śledztwo to wędrówka przez ciemne zakamarki ludzkiej psychiki, a także społeczności Dunli, gdzie nic nie jest takie, jakim się wydaje. Cyryl Sone mistrzowsko buduje napięcie.  Każda strona to kolejne pytania, na które odpowiedzi wydają się być tuż na wyciągnięcie ręki, a jednak znikają w cieniu kolejnych tajemnic. Auto...

"Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają" Szymon J. Wróbel

  W życiu każdego z nas istnieje coś, co zdaje się niemożliwe – niewyobrażalna próżnia, która pochłania naszych bliskich, pozostawiając nas w nieustannej niepewności i bólu. "Zawieszeni" Szymona J. Wróbla to książka, która prowadzi nas przez labirynt tajemnic zaginięć, odkrywając przed czytelnikiem nie tylko dramatyczne losy rodzin, ale także skomplikowane mechanizmy poszukiwań i determinację ludzi zaangażowanych w odnalezienie zaginionych. To opowieść o nadziei i desperacji, miłości i determinacji, która porusza najgłębsze struny ludzkiego serca. "Zawieszeni" to poruszająca podróż w świat tajemnic zaginięć, która nie pozostawi czytelnika obojętnym. Szymon J. Wróbel ukazuje nam losy osób, które wydawałoby się, że po prostu zniknęły ze świata, pozostawiając za sobą rodzinę i bliskich w nieustannej tęsknocie i niewiedzy. Książka rozpoczyna się od opowieści o zwykłych, codziennych sytuacjach, które przeradzają się w koszmar, kied y ktoś bliski nagle znika bez śladu. An...

"Ja, diablica" Katarzyna Bernika Miszczuk

  „Szukasz pracy? Aplikuj do piekła!” "Ja, diablica"  to prawdziwa perełka polskiej fantastyki z dużą dawką humoru i lekkiej satyry. Katarzyna Berenika Miszczuk serwuje nam świeże, nieoczywiste spojrzenie na życie pozagrobowe, w którym Piekło okazuje się być miejscem bardziej ekscytującym, niż można by przypuszczać. Zabawna i oryginalna fabuła Wyobraźcie sobie, że po śmierci trafiasz do Piekła – i nie jako potępiona dusza, ale… pracownik rekrutujący innych zmarłych .. . To właśnie spotyka Wiktorię Biankowską, główną bohaterkę, która musi odnaleźć się w nowym "życiu" - w świecie pełnym przystojnych diabłów, zakręconych zadań i intryg nie z tego świata. Do tego dochodzi tajemnica jej własnej śmierci, którą próbuje rozwikłać między jednym balem w piekielnej rezydencji a drugim. Los Diablos, stolica Piekła, jest wykreowan a  w sposób, który zachwyca pomysłowością i lekkością. Miszczuk wplata w tę historię mnóstwo zabawnych dialogów, nieoczywistych sytuacji i celnych obs...