Przejdź do głównej zawartości

"Prawo matki" P.K. Farion

 

Jak wiele jesteś w stanie poświęcić z miłości do dziecka?

„Prawo matki” autorstwa P.K. Farion stanowi drugi tom serii Krwią naznaczone, zapoczątkowaną przez „Prawo ojca”. Była to również moja już trzecia styczność z twórczością tej autorki, która z każdą kolejną premierą zaskakuje mnie coraz bardziej. Z każdą książką Farion pozwala mi poznać swój warsztat z zupełnie innej strony: „Prawo ojca” zaskoczyło mnie ilością plot twistów, „Ale meksyk” zaskoczyło mnie humorem, a „Prawo matki” brutalnością, przez którą wiele razy musiałam oderwać się od lektury. Nie sądziłam, że autorka pobije pierwszy tym pod tym względem - myślałam, że brutalność Igora było najgorszym, co mogło mnie spotkać... Niestety okazało się, że dwójka innych panów spowoduje moje obrzydzenie do tego stopnia, że jak tylko spojrzę na okładkę, to przed oczami mam kilka brutalnych scen z ich udziałem w roli głównej...

Zuzanna jest silną kobietą, która walczy o swojego syna najlepiej, jak potrafi. Nie jest już sama, ale to nie znaczy, że przestała być samotna. Myślała, że jej świat stanął na głowie, ale niestety to zaledwie początek, a najgorsze dopiero przed nią.
Igor wierzy, że zdobył wszystko, czego pragnął i potrzebował. Uważa, że jest panem sytuacji i jednym słowem: wygrał życie. Niestety nie będzie mu dane spać spokojnie, a jego sumienie zostanie obciążone najcięższą ze zbrodni.
Dla obojga dobro syna jest najważniejsze, a kiedy w grę wchodzi również jego życie, robią wszystko, aby go ochronić. Ona waleczna i honorowa. On bezlitosny i uparty.
Nóż wbity w plecy boli najbardziej, do tego dochodzi fakt, że do walki muszą przystąpić razem, ale osobno. Wtedy zaczyna się największy horror. Horror matki.

Nie mam pojęcia co powinnam Wam teraz powiedzieć - od jakich słów zacząć, by oddać wszelkie emocje, które targały mną w trakcie czytania... Po raz kolejny uległam urokowi stylu Farion. Nie wiem, jak ta kobieta to zrobiła, ale od samego początku czułam pomiędzy mną a tą historią pewną chemię/ przyciąganie, przez które nie byłam w stanie oderwać się od czytania.

Po raz kolejny całą historię poznajmy z punktu widzenia dwójki głównych bohaterów - Zuzanny oraz Igora, co było strzałem w dziesiątkę! Autorka przygotowała dla swojego czytelnika dwójkę bohaterów z silnymi charakterami, przez co w historii tej nie czeka na Was postać dominatora oraz osoby uległej. Po raz kolejny nasi bohaterowie zostali wystawieni na niezłą próbę (nie powiem jaką, by nie spojlerować), jednak czy oboje wyjdą z tej historii cało? Wiadomo, tego Wam również nie zdradzę - przygotujcie się na wiele skrajnych emocji.

Do tej pory nie potrafię przestać myśleć o piekle, które zmuszona była przeżyć Zuzanna. Pomimo, że nie ma własnych pociech, zrozumiałam, że każda matka jest w stanie przeżyć nawet najgorsze katusze, byleby tylko jej dziecko było w pełni bezpieczne.

Jeśli chodzi o postać Igora, to przyznam, że jego osoba zyskała w moich oczach. W „Prawie ojca” był według mnie totalnym dupkiem, z którym nie potrafiłam znaleźć wspólnego języka, jednak to dopiero lektura „Prawa matki” pokazała mi jego prawdziwą naturę, którą próbował ukryć w poprzedniej części.

Okładka „Prawa matki” zapowiada nam mocną, wręcz krwistą fabułę, ale czy do końca tak było? Oj tak! Farion bardzo dobrze przedstawiła świat mafii, który jest pewien niebezpieczeństw oraz brak w nim wszelkich reguł. Przyznam, że pod tym względem autorka totalnie przebiła „Prawo ojca”. Przygotujcie się na kilka mocnych scen, których zbyt szybko nie wymrzecie ze swojej pamięci.

Jeśli chodzi o finał, to powiem tylko jedno: bomba. Lubicie pełne akcja oraz ciągłych zwrotów akcji zakończenia? Jeśli tak - koniecznie zapiszcie sobie ten tytuł na później. Kiedy w historii wszystko zaczęło się pomalutku układać, Farion zarzuciła taką bombę, przez którą sielanka bohaterów runęła jak domek z kart.

Czy książkę polecam? Jeśli rozglądasz się za pozycją pełną akcji, mocnych opisów oraz zapewniających multum emocji, to „Prawo ojca” oraz „Prawo matkibędzie idealne dla Ciebie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Nie płacz, księżyc gaśnie" Cyryl Sone

  Mroczny kryminał, który trzyma w napięciu aż do ostatniej strony "Nie płacz, księżyc gaśnie" autorstwa Cyryla Sone to druga odsłona cyklu Prawo Dunli , która nie tylko dorównuje pierwszemu tomowi, ale wręcz go przewyższa. Autor ponownie udowadnia, że potrafi pisać historie, które jednocześnie wciągają, przerażają i zmuszają do głębokiej refleksji. Już od pierwszych stron książka wciąga czytelnika w wir dramatycznych wydarzeń. Brutalne morderstwo dokonane przez ojca na własnym synu to punkt wyjścia do historii pełnej moralnych dylematów, tajemnic i mroku. Świadek zdarzenia, Nikodem Rand, staje się głosem rozsądku w świecie pełnym emocji i osądów. Jego prywatne śledztwo to wędrówka przez ciemne zakamarki ludzkiej psychiki, a także społeczności Dunli, gdzie nic nie jest takie, jakim się wydaje. Cyryl Sone mistrzowsko buduje napięcie.  Każda strona to kolejne pytania, na które odpowiedzi wydają się być tuż na wyciągnięcie ręki, a jednak znikają w cieniu kolejnych tajemnic. Auto...

"Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają" Szymon J. Wróbel

  W życiu każdego z nas istnieje coś, co zdaje się niemożliwe – niewyobrażalna próżnia, która pochłania naszych bliskich, pozostawiając nas w nieustannej niepewności i bólu. "Zawieszeni" Szymona J. Wróbla to książka, która prowadzi nas przez labirynt tajemnic zaginięć, odkrywając przed czytelnikiem nie tylko dramatyczne losy rodzin, ale także skomplikowane mechanizmy poszukiwań i determinację ludzi zaangażowanych w odnalezienie zaginionych. To opowieść o nadziei i desperacji, miłości i determinacji, która porusza najgłębsze struny ludzkiego serca. "Zawieszeni" to poruszająca podróż w świat tajemnic zaginięć, która nie pozostawi czytelnika obojętnym. Szymon J. Wróbel ukazuje nam losy osób, które wydawałoby się, że po prostu zniknęły ze świata, pozostawiając za sobą rodzinę i bliskich w nieustannej tęsknocie i niewiedzy. Książka rozpoczyna się od opowieści o zwykłych, codziennych sytuacjach, które przeradzają się w koszmar, kied y ktoś bliski nagle znika bez śladu. An...

"Awaria prądu"

W świecie, gdzie prąd stanowi podstawę naszego codziennego życia, zniknięcie światła może oznaczać coś więcej niż tylko chwilowe utrudnienia. Może być początkiem koszmaru. Siedemnaście autorek, mistrzyń opowieści grozy, łączy siły, by stworzyć zbiór opowiadań, które redefiniują nasze spojrzenie na elektryczność – jej obecność, brak, a nawet mroczne sekrety, które może skrywać. Elektryczność – z pozoru zwyczajny element naszego życia – w tej antologii staje się inspiracją do eksploracji najbardziej przerażających i niespodziewanych scenariuszy. Czy prąd może żyć własnym życiem, być narzędziem zemsty, a może nawet zagrożeniem? A co, jeśli odłączenie go to nie przypadek, ale świadoma decyzja sił, których lepiej nie drażnić? Każda z autorek wnosi do tej antologii unikalny styl i wizję, tworząc mozaikę historii, które budzą lęk, napięcie i refleksję nad naszą zależnością od technologii. Opowiadania te balansują na granicy horroru psychologicznego, science fiction i klasycznej...