Przejdź do głównej zawartości

"Upiorak" Izabela Bucka

 Sięgacie czasem po historie, których akcja dzieje się w małej, okolicznej wsi? Zwłaszcza takiej, która posiada swoje własne legendy? Jeśli tak, mam kolejną książkę dla Was!

„Upiorak” Izabeli Buckiej może wydawać Wam się zwykłą obyczajówką, niestety muszę powiedzieć, ze jesteście w błędzie. Powieść ta zawiera w sobie elementy thrillera, przez co nie zaliczę jej do spokojnych lektur - nie raz podczas czytania miałam gęsią skórkę! „Upiorak” opowiada o małej miejscowości, otoczonej wrogim lasem - Szumilasek. W miejscu tym od kilkunastu lat głoszona jest legenda o strasznym Upioraku, który napada biednych mieszkańców i zabija ich w pobliskim lesie... Ciekawie się zapowiada, co nie?

Do naszej miejscowości przeprowadza się Wera (nie Weronika!) razem ze swoim mężem - Kamilem. Małżeństwo pragnie zapomnieć o dość trudniej przeszłości, niestety nie będzie to takie łatwe... Podczas rutynowego biegu po okolicy, Wera zauważa dziwnego mężczyznę odzianego w mundur. To nie jedyna tajemnica, którą skrywa ten las, bowiem kryje on w sobie żołnierzy wielkich bitew, napoleońskiego oficera oraz seryjnego mordercę... To ten ostatni wrócił po latach, by powtórnie zebrać swoje żniwo. Czy naszym bohaterom uda się rozwiązań zagadkę tajemniczego lasu? Kim jest tytułowy Upiorak?

Na początki pragnę pochwalić pisarkę za zbudowanie niesamowitego klimatu historii. Najbardziej chyba w całej tej książce spodobały mi się mrożące krew w żyłach legendy. Była to moja pierwsza styczność z powieścią, w której autor miał tak bujną wyobraźnię. Tym elementem zdobyła Pani moje czytelnicze serce!

 Niestety muszę wspomnieć, że początek historii nie powalił mnie na kolana, miałam lekkie problemy z wczuciem się w tę historię, jednak zmieniło się to po kilku rozdziałach i rozwoju akcji, która pochłonęła mnie w zupełności. Bardzo spodobała mi się kreacja miejsca, w którym działa się fabuła. Na początku sądziłam, że Szumilasek jest zwykłą, spokojną mieściną, jednak z każdym kolejnym rozdziałem czułam, że coś jest nie tak i w tym miejscu nic nie jest kolorowe jak mogło mi się wcześniej wydawać. Pani Izabela potrafi zwodzić czytelnika za nos - przez prawie całą książkę zadawałam sobie pytanie, czy to co widzi nasza bohaterka jest prawdą, czy jednak jej wyobraźnią.... 


Na koniec chciałabym powiedzieć kilka słów o szacie graficznej... Na pierwszy rzut wybiera okładkę - muszę przyznać, że jest dość ciekawa, jednak nie przedstawia mroku, który kryje w sobie ta historia, a uwierzcie mi sporo się tutaj dzieje! Przed każdym rozdziałem znajdziecie tajemniczą ilustrację, przedstawiającą las, kruka, jakiś murek, prawdopodobnie zachodzące słońce i kobietę z tajemniczym spojrzeniem. Może głupio się przyznać, ale jak zobaczyłam to po raz pierwszy, poczułam ciarki na plecach. 


Czy książkę polecam? Jeśli lubicie historie pełne gwałtów, morderstw oraz zabójstw to książka dla Was! Pomimo, że „Upiorak” posiada ponad 400 stron, pochłonęłam go w dwa wieczory. Jak już mówiłam, autorka potrafi budować napięcie i pragnęłam jak najszybciej poznać wszystkie sekrety Szumilasku.  Dla wczucia się w klimat polecam czytać ją po zmroku - emocje gwarantowane!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Nie płacz, księżyc gaśnie" Cyryl Sone

  Mroczny kryminał, który trzyma w napięciu aż do ostatniej strony "Nie płacz, księżyc gaśnie" autorstwa Cyryla Sone to druga odsłona cyklu Prawo Dunli , która nie tylko dorównuje pierwszemu tomowi, ale wręcz go przewyższa. Autor ponownie udowadnia, że potrafi pisać historie, które jednocześnie wciągają, przerażają i zmuszają do głębokiej refleksji. Już od pierwszych stron książka wciąga czytelnika w wir dramatycznych wydarzeń. Brutalne morderstwo dokonane przez ojca na własnym synu to punkt wyjścia do historii pełnej moralnych dylematów, tajemnic i mroku. Świadek zdarzenia, Nikodem Rand, staje się głosem rozsądku w świecie pełnym emocji i osądów. Jego prywatne śledztwo to wędrówka przez ciemne zakamarki ludzkiej psychiki, a także społeczności Dunli, gdzie nic nie jest takie, jakim się wydaje. Cyryl Sone mistrzowsko buduje napięcie.  Każda strona to kolejne pytania, na które odpowiedzi wydają się być tuż na wyciągnięcie ręki, a jednak znikają w cieniu kolejnych tajemnic. Auto...

"Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają" Szymon J. Wróbel

  W życiu każdego z nas istnieje coś, co zdaje się niemożliwe – niewyobrażalna próżnia, która pochłania naszych bliskich, pozostawiając nas w nieustannej niepewności i bólu. "Zawieszeni" Szymona J. Wróbla to książka, która prowadzi nas przez labirynt tajemnic zaginięć, odkrywając przed czytelnikiem nie tylko dramatyczne losy rodzin, ale także skomplikowane mechanizmy poszukiwań i determinację ludzi zaangażowanych w odnalezienie zaginionych. To opowieść o nadziei i desperacji, miłości i determinacji, która porusza najgłębsze struny ludzkiego serca. "Zawieszeni" to poruszająca podróż w świat tajemnic zaginięć, która nie pozostawi czytelnika obojętnym. Szymon J. Wróbel ukazuje nam losy osób, które wydawałoby się, że po prostu zniknęły ze świata, pozostawiając za sobą rodzinę i bliskich w nieustannej tęsknocie i niewiedzy. Książka rozpoczyna się od opowieści o zwykłych, codziennych sytuacjach, które przeradzają się w koszmar, kied y ktoś bliski nagle znika bez śladu. An...

"Awaria prądu"

W świecie, gdzie prąd stanowi podstawę naszego codziennego życia, zniknięcie światła może oznaczać coś więcej niż tylko chwilowe utrudnienia. Może być początkiem koszmaru. Siedemnaście autorek, mistrzyń opowieści grozy, łączy siły, by stworzyć zbiór opowiadań, które redefiniują nasze spojrzenie na elektryczność – jej obecność, brak, a nawet mroczne sekrety, które może skrywać. Elektryczność – z pozoru zwyczajny element naszego życia – w tej antologii staje się inspiracją do eksploracji najbardziej przerażających i niespodziewanych scenariuszy. Czy prąd może żyć własnym życiem, być narzędziem zemsty, a może nawet zagrożeniem? A co, jeśli odłączenie go to nie przypadek, ale świadoma decyzja sił, których lepiej nie drażnić? Każda z autorek wnosi do tej antologii unikalny styl i wizję, tworząc mozaikę historii, które budzą lęk, napięcie i refleksję nad naszą zależnością od technologii. Opowiadania te balansują na granicy horroru psychologicznego, science fiction i klasycznej...