Przejdź do głównej zawartości

"Tirona. Grzechy krwi" Magdalena Winnicka

 Hejka,

Dzisiaj kilka słów na temat najnowszej książki od Pani Magdaleny Winnickiej pt.”Tirona”, która stanowi pierwszy tom serii Grzechy krwi. Na początku miałam pewien dylemat, czy zgłaszać po egzemplarz tej książki, ponieważ nie znałam poprzednich części, które dotyczą bohaterów, których tutaj znalazłam. Muszę przyznać, że dzieło to można przeczytać bez znajomości poprzednich książek, jednak z ciekawości sięgnę po poprzednie części, ponieważ na początku nie wiedziałam kto jest kim i miałam lekki zamęt w głowie.

O czym jest ta historia? Opowiada ona o synu Kostandina oraz Alicji - Jaspera. Para adoptowała chłopca, który nie posiadał zbyt kolorowej przeszłości. Chłopak pragnie być taki jak swój tata i kiedy traci miłość swojego życia, postanawia wkroczyć w świat mafii, w którym chłopiec zamienia się w mężczyznę, pragnącego sprawiedliwości i zemsty... Czy Jasper odnajdzie ukochaną? Czy zdoła ocalić Amę nim będzie za późno?

Cóż to była za historia! Jestem w szoku jak bardzo przypadła mi ona do gustu. Powieść tę przeczytam w jedną noc i to nie tylko za sprawą pióra autorki, które jest genialne, ale i za sprawą akcji, która została wpakowana w tę historię. Pisarka doskonale wie jak budować napięcie - w drugiej połowie książki nie będzie w stanie oderwać się od lektury! Znajdziecie tutaj dużo akcji, pościgów, czy strzelanin. Mi nic więcej nie potrzeba, autorka w zupełności mnie kupiła.

Do gustu przypadły mi również dwie rzeczy:
- humor, przez który uśmiechałam się do książki i mogłam odsapnąć od ciągłej akcji,
- narracja - uwielbiam, kiedy historię opowiada kilku bohaterów, dzięki czemu mogę inaczej spojrzeć na niektóre wydarzenia.
Na pochwałę zasługuje też fakt, że narratorami są nie tylko Jasper oraz Amy, ale i Kosta oraz Alicja.

Bardzo spodobał mi się również sposób przedstawienia dwóch głównych bohaterów: Amy oraz Jaspera. Momentami było mi bardzo szkoda dziewczyny, ponieważ nie wyobrażam sobie jak kobiety, mogą być traktowane przedmiotowo przez swoich rodziców. Chodzi mi o wątek przymusowych małżeństw oraz obrzezania. Podczas czytania miałam ochotę ją przytulić i razem z Jasperem, uwolnić ją od rodziców, którzy nie pozwalali jej na swobodę wyboru o swoim losie. Jeśli chodzi o chłopaka, to pisarka w świetny sposób przedstawiła jego obawy dotyczące nowej rodziny. Podczas czytania czułam strach chłopaka, dzięki czemu ta książka jest bardzo realna, nie ma w niej wyimaginowanych/nielogicznych sytuacji, czego bardzo nie lubię.


Czy książkę polecam? Tak, autorka wykonała bardzo dobrą robotę, którą należy chwalić! Jeśli lubicie tematykę mafijnych porachunków, to lektura idealna dla Was.


Kto z Was czytał? Jak wrażenia? A kto dopiero zamierza? Zapraszam do komentowania🤓
Miłego dnia💞

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Nie płacz, księżyc gaśnie" Cyryl Sone

  Mroczny kryminał, który trzyma w napięciu aż do ostatniej strony "Nie płacz, księżyc gaśnie" autorstwa Cyryla Sone to druga odsłona cyklu Prawo Dunli , która nie tylko dorównuje pierwszemu tomowi, ale wręcz go przewyższa. Autor ponownie udowadnia, że potrafi pisać historie, które jednocześnie wciągają, przerażają i zmuszają do głębokiej refleksji. Już od pierwszych stron książka wciąga czytelnika w wir dramatycznych wydarzeń. Brutalne morderstwo dokonane przez ojca na własnym synu to punkt wyjścia do historii pełnej moralnych dylematów, tajemnic i mroku. Świadek zdarzenia, Nikodem Rand, staje się głosem rozsądku w świecie pełnym emocji i osądów. Jego prywatne śledztwo to wędrówka przez ciemne zakamarki ludzkiej psychiki, a także społeczności Dunli, gdzie nic nie jest takie, jakim się wydaje. Cyryl Sone mistrzowsko buduje napięcie.  Każda strona to kolejne pytania, na które odpowiedzi wydają się być tuż na wyciągnięcie ręki, a jednak znikają w cieniu kolejnych tajemnic. Auto...

"Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają" Szymon J. Wróbel

  W życiu każdego z nas istnieje coś, co zdaje się niemożliwe – niewyobrażalna próżnia, która pochłania naszych bliskich, pozostawiając nas w nieustannej niepewności i bólu. "Zawieszeni" Szymona J. Wróbla to książka, która prowadzi nas przez labirynt tajemnic zaginięć, odkrywając przed czytelnikiem nie tylko dramatyczne losy rodzin, ale także skomplikowane mechanizmy poszukiwań i determinację ludzi zaangażowanych w odnalezienie zaginionych. To opowieść o nadziei i desperacji, miłości i determinacji, która porusza najgłębsze struny ludzkiego serca. "Zawieszeni" to poruszająca podróż w świat tajemnic zaginięć, która nie pozostawi czytelnika obojętnym. Szymon J. Wróbel ukazuje nam losy osób, które wydawałoby się, że po prostu zniknęły ze świata, pozostawiając za sobą rodzinę i bliskich w nieustannej tęsknocie i niewiedzy. Książka rozpoczyna się od opowieści o zwykłych, codziennych sytuacjach, które przeradzają się w koszmar, kied y ktoś bliski nagle znika bez śladu. An...

"Ja, diablica" Katarzyna Bernika Miszczuk

  „Szukasz pracy? Aplikuj do piekła!” "Ja, diablica"  to prawdziwa perełka polskiej fantastyki z dużą dawką humoru i lekkiej satyry. Katarzyna Berenika Miszczuk serwuje nam świeże, nieoczywiste spojrzenie na życie pozagrobowe, w którym Piekło okazuje się być miejscem bardziej ekscytującym, niż można by przypuszczać. Zabawna i oryginalna fabuła Wyobraźcie sobie, że po śmierci trafiasz do Piekła – i nie jako potępiona dusza, ale… pracownik rekrutujący innych zmarłych .. . To właśnie spotyka Wiktorię Biankowską, główną bohaterkę, która musi odnaleźć się w nowym "życiu" - w świecie pełnym przystojnych diabłów, zakręconych zadań i intryg nie z tego świata. Do tego dochodzi tajemnica jej własnej śmierci, którą próbuje rozwikłać między jednym balem w piekielnej rezydencji a drugim. Los Diablos, stolica Piekła, jest wykreowan a  w sposób, który zachwyca pomysłowością i lekkością. Miszczuk wplata w tę historię mnóstwo zabawnych dialogów, nieoczywistych sytuacji i celnych obs...