Przejdź do głównej zawartości

"Po każdej burzy świeci słońce" Magdalena Lytek-Dehiles

 Dzień dobry,

Dzisiaj opowiem Wam o debiucie Pani Magdaleny Lytek-Dehiles pt. „Po każdej burzy świeci słońce”. Jest to jedna z dobrych obyczajówek, które miałam okazję czytać. „Po każdej burzy świeci słońce” to piękna historia o emigracji, jej urokach oraz o miłości rodziców do swojego dziecka.

Książka ta opowiada o Panu Stanisławie - byłym górniku, który po utracie żony nie potrafi znaleźć swojego miejsca na ziemi. Sprawy nie ułatwia fakt, że jego syn obwinia go za śmierć matki i wyjeżdża do Anglii. Emeryt postanawia odnaleźć syna i udaje się za nim do Londynu. Jednak na miejscu okazuje się, że jego syn nie pracuje już w Anglii... Grzegorz za namową kolegi, wyjechał do Ameryki, gdzie ma dobrze płatną pracę, jednak jego szczęście nie potrwa tam długo... Jak w Londynie poradzi sobie Stanisław? Co się stało z Grzegorzem? Czy drogi tych dwóch panów jeszcze się spotkają?

Jestem zaskoczona, że jest to debiut. Autorka ma niespotykany talent do pisania! Historia Pana Stanisława spowoduje u Was wiele skrajnych emocji. Podczas czytania czułam złość, smutek, czy radość jednocześnie. Szczerze, czasami miałam ochotę przytulić Pana Stanisława lub poklepać po plecach i powiedzieć by się nie załamywał, bo będzie lepiej - przecież po każdej burzy świeci słońce!

Autorka kupiła mnie tym, że w swojej książce ukazała plusy i minusy bycia emigrantem. Pokazała, że w życiu wcale nie jest tak kolorowo jak w filmach i jak trudne jest znalezienie pracy, by zarobić na jedzenie, czy opłacenie najmu. W swoim dziele przedstawiła też jak trudno jest znaleźć się w nowym miejscu, kiedy nie mamy wśród siebie bliskich lub nie znamy podstaw obcego języka.

Bardzo spodobał mi się fakt, że całą historię mogłam poznać z wizji Stanisława oraz jego syna - Grzegorza. Jestem zaskoczona, że książka ta jest oparta na faktach i dziękuję autorce za poruszenie trudnego tematu, jakim jest handel ludźmi.

Bym zapomniała... Na plus zasługuje też fakt, że dialogi, które były poprowadzone w języku angielskim miały swoje tłumaczenie w przepisach, dzięki czemu każdy może przeczytać tę powieść, bez względu czy zna ten język czy nie.

Miłego dnia 💕

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Nie płacz, księżyc gaśnie" Cyryl Sone

  Mroczny kryminał, który trzyma w napięciu aż do ostatniej strony "Nie płacz, księżyc gaśnie" autorstwa Cyryla Sone to druga odsłona cyklu Prawo Dunli , która nie tylko dorównuje pierwszemu tomowi, ale wręcz go przewyższa. Autor ponownie udowadnia, że potrafi pisać historie, które jednocześnie wciągają, przerażają i zmuszają do głębokiej refleksji. Już od pierwszych stron książka wciąga czytelnika w wir dramatycznych wydarzeń. Brutalne morderstwo dokonane przez ojca na własnym synu to punkt wyjścia do historii pełnej moralnych dylematów, tajemnic i mroku. Świadek zdarzenia, Nikodem Rand, staje się głosem rozsądku w świecie pełnym emocji i osądów. Jego prywatne śledztwo to wędrówka przez ciemne zakamarki ludzkiej psychiki, a także społeczności Dunli, gdzie nic nie jest takie, jakim się wydaje. Cyryl Sone mistrzowsko buduje napięcie.  Każda strona to kolejne pytania, na które odpowiedzi wydają się być tuż na wyciągnięcie ręki, a jednak znikają w cieniu kolejnych tajemnic. Auto...

"Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają" Szymon J. Wróbel

  W życiu każdego z nas istnieje coś, co zdaje się niemożliwe – niewyobrażalna próżnia, która pochłania naszych bliskich, pozostawiając nas w nieustannej niepewności i bólu. "Zawieszeni" Szymona J. Wróbla to książka, która prowadzi nas przez labirynt tajemnic zaginięć, odkrywając przed czytelnikiem nie tylko dramatyczne losy rodzin, ale także skomplikowane mechanizmy poszukiwań i determinację ludzi zaangażowanych w odnalezienie zaginionych. To opowieść o nadziei i desperacji, miłości i determinacji, która porusza najgłębsze struny ludzkiego serca. "Zawieszeni" to poruszająca podróż w świat tajemnic zaginięć, która nie pozostawi czytelnika obojętnym. Szymon J. Wróbel ukazuje nam losy osób, które wydawałoby się, że po prostu zniknęły ze świata, pozostawiając za sobą rodzinę i bliskich w nieustannej tęsknocie i niewiedzy. Książka rozpoczyna się od opowieści o zwykłych, codziennych sytuacjach, które przeradzają się w koszmar, kied y ktoś bliski nagle znika bez śladu. An...

"Awaria prądu"

W świecie, gdzie prąd stanowi podstawę naszego codziennego życia, zniknięcie światła może oznaczać coś więcej niż tylko chwilowe utrudnienia. Może być początkiem koszmaru. Siedemnaście autorek, mistrzyń opowieści grozy, łączy siły, by stworzyć zbiór opowiadań, które redefiniują nasze spojrzenie na elektryczność – jej obecność, brak, a nawet mroczne sekrety, które może skrywać. Elektryczność – z pozoru zwyczajny element naszego życia – w tej antologii staje się inspiracją do eksploracji najbardziej przerażających i niespodziewanych scenariuszy. Czy prąd może żyć własnym życiem, być narzędziem zemsty, a może nawet zagrożeniem? A co, jeśli odłączenie go to nie przypadek, ale świadoma decyzja sił, których lepiej nie drażnić? Każda z autorek wnosi do tej antologii unikalny styl i wizję, tworząc mozaikę historii, które budzą lęk, napięcie i refleksję nad naszą zależnością od technologii. Opowiadania te balansują na granicy horroru psychologicznego, science fiction i klasycznej...