Przejdź do głównej zawartości

"Jak nie dac się zmanipulować i okłamać. Radzi doświadczony agent wywiadu" David Omand

 Dzień dobry,
Dzisiaj przychodzę do Was z recenzją poradnika, który swoją premierę miał całkiem niedawno, dokładnie 26 stycznia. Mowa tutaj o książce „Jak nie dać się zmanipulować i okłamać. Radzi doświadczony agent wywiadu” autorstwa Davida Omanda. Były agent brytyjskiego wywiadu chce nauczyć czytelnika myślenia, zdobywania wiedzy, czytania między wierszami i zbierania danych, co sprawia, że poradnik ten idealnie wpasowuje się w otaczającą nas rzeczywistość. Na co dzień jesteśmy otoczeni przez różnego rodzaju media (prasa, radio, czy telewizja) i jak wiemy, nie zawsze co w nich słyszymy, czy widzimy jest prawdą, ale jak się przekonać co jest kłamstwem? Tego dowiecie się po przeczytaniu tego poradnika!

Z książki tej dowiecie się między innymi jak:
- nie dać się ośmieszyć i zniesławić,
- weryfikować, czy tor Twojego myślenie jest właściwy, czy nie wpływają na niego nieświadome uprzedzenia,
- unikać wikłania się w teorie konspiracyjne i nie dać się nabierać fake newsom,
- wykorzystać zdobytą wiedzę do budowania partnerskich relacji opartych na zaufaniu i tworzenia strategicznej sieci kontaktów.

Poradnik ten składa się z czterech części. Pierwsza z nim opowiada o modelu analitycznego myślenia SEES. Składa się ona z czterech lekcji, które mówią m.in., o tym jak analizować fakty, które nas otaczają. Druga część jest poświęcona kontroli procesów myślowych - jak zachować trzeźwość myślenia. Trzeci fragment opowiada o tym jak możemy wykorzystywać otaczające nas informacje, jak ćwiczyć empatię. A ostatni, jak można się domyślić, stanowi pewnego rodzaju podsumowanie całej przekazanej przez autora wiedzy.

Na duży plus tej książki zasługuje zrozumiały język, którym posłużył się Pan David. Owszem, momentami czułam się jakbym czytała artykuł na studia, jednak autor starał się w miarę prostu sposób przekazać swoją wiedzę, przez co poradnik ten jest skierowany do każdego z nas.

Polecam tę książkę każdemu, ponieważ dzięki niej dowiecie się jak nie dać zrobić się w balona oraz jak czytać między wierszami. Pomimo niezbyt zachęcającej okładki, warto sięgnąć po ten poradnik ze względu na jego ambitne treści, czy po prostu z ciekawości!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Nie płacz, księżyc gaśnie" Cyryl Sone

  Mroczny kryminał, który trzyma w napięciu aż do ostatniej strony "Nie płacz, księżyc gaśnie" autorstwa Cyryla Sone to druga odsłona cyklu Prawo Dunli , która nie tylko dorównuje pierwszemu tomowi, ale wręcz go przewyższa. Autor ponownie udowadnia, że potrafi pisać historie, które jednocześnie wciągają, przerażają i zmuszają do głębokiej refleksji. Już od pierwszych stron książka wciąga czytelnika w wir dramatycznych wydarzeń. Brutalne morderstwo dokonane przez ojca na własnym synu to punkt wyjścia do historii pełnej moralnych dylematów, tajemnic i mroku. Świadek zdarzenia, Nikodem Rand, staje się głosem rozsądku w świecie pełnym emocji i osądów. Jego prywatne śledztwo to wędrówka przez ciemne zakamarki ludzkiej psychiki, a także społeczności Dunli, gdzie nic nie jest takie, jakim się wydaje. Cyryl Sone mistrzowsko buduje napięcie.  Każda strona to kolejne pytania, na które odpowiedzi wydają się być tuż na wyciągnięcie ręki, a jednak znikają w cieniu kolejnych tajemnic. Auto...

"Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają" Szymon J. Wróbel

  W życiu każdego z nas istnieje coś, co zdaje się niemożliwe – niewyobrażalna próżnia, która pochłania naszych bliskich, pozostawiając nas w nieustannej niepewności i bólu. "Zawieszeni" Szymona J. Wróbla to książka, która prowadzi nas przez labirynt tajemnic zaginięć, odkrywając przed czytelnikiem nie tylko dramatyczne losy rodzin, ale także skomplikowane mechanizmy poszukiwań i determinację ludzi zaangażowanych w odnalezienie zaginionych. To opowieść o nadziei i desperacji, miłości i determinacji, która porusza najgłębsze struny ludzkiego serca. "Zawieszeni" to poruszająca podróż w świat tajemnic zaginięć, która nie pozostawi czytelnika obojętnym. Szymon J. Wróbel ukazuje nam losy osób, które wydawałoby się, że po prostu zniknęły ze świata, pozostawiając za sobą rodzinę i bliskich w nieustannej tęsknocie i niewiedzy. Książka rozpoczyna się od opowieści o zwykłych, codziennych sytuacjach, które przeradzają się w koszmar, kied y ktoś bliski nagle znika bez śladu. An...

"Awaria prądu"

W świecie, gdzie prąd stanowi podstawę naszego codziennego życia, zniknięcie światła może oznaczać coś więcej niż tylko chwilowe utrudnienia. Może być początkiem koszmaru. Siedemnaście autorek, mistrzyń opowieści grozy, łączy siły, by stworzyć zbiór opowiadań, które redefiniują nasze spojrzenie na elektryczność – jej obecność, brak, a nawet mroczne sekrety, które może skrywać. Elektryczność – z pozoru zwyczajny element naszego życia – w tej antologii staje się inspiracją do eksploracji najbardziej przerażających i niespodziewanych scenariuszy. Czy prąd może żyć własnym życiem, być narzędziem zemsty, a może nawet zagrożeniem? A co, jeśli odłączenie go to nie przypadek, ale świadoma decyzja sił, których lepiej nie drażnić? Każda z autorek wnosi do tej antologii unikalny styl i wizję, tworząc mozaikę historii, które budzą lęk, napięcie i refleksję nad naszą zależnością od technologii. Opowiadania te balansują na granicy horroru psychologicznego, science fiction i klasycznej...