Przejdź do głównej zawartości

"Most we mgle" Marcin Ciszewski

 Dzień dobry,

Dzisiaj przychodzę do Was z jedną z nowszych książek od Wydawnictwa WarBook. Mowa tutaj o dziele Marcina Ciszewskiego pt. „Most we mgle”.  Powiem Wam, że była to dość ciekawa lektura, ponieważ akcja działa się w przeszłości, dokładnie 1934 roku i mogłam poznać alternatywną wersję naszego kraju, gdyby jedna z ważnych bitew potoczyła się całkiem inaczej.

Najpierw przybliżę fabułę:
Głównymi bohaterami są bracia Krępscy- Ludwik i Hipolit, niestety łączy ich wzajemna nienawiści oraz miłość do jednej kobiety - Marianny (tak między nami strasznie dziwna kobieta, nie rozumiem jej postępowania). Pewnego dnia Ludwik przypadkowo odkrywa pewien most. I to nie byle jaki most, ponieważ stanowi on w pewien sposób wehikuł czasu i każdy kto przez niego przejdzie cofnie się aż do 1813 roku. Mężczyzna po powrocie do teraźniejszości mówi o wszystkim swojemu bracie oraz żonie i wpada na pomysł by przez most przeszło bardzo dobrze wyszkolone i uzbrojone wojsko, by zmienić bieg historii naszego kraju. Dokładnie ma na myśli zmianę losu jednej z bitew - Bitwy pod Lipskiem. Niedługo o tym pomyśle dowiaduje się sam marszałek Piłsudski. Wszyscy są zafascynowani nową możliwością, zwłaszcza, że zmiana wyniku tej bitwy może uchronić Polskę od strasznych zaborców... Niestety jest jedno „ale” kamienny most pojawia się i znika co jakiś czas, więc dobrze wyszkolone wojsko musi poczekać na odpowiedni moment, ale czy zdążą na czas? Czy wszystko pójdzie zgodnie z planem?

„Most we mgle” jest bardzo interesującą powieścią sensacyjno-historyczną. Szczerze, porwała mnie już od pierwszej strony. Jeśli chodzi o akcję, to było jej sporo, przy tej lekturze nie da się nudzić!
Czytanie tej pozycji zapewni Wam wiele skrajnych emocji, a to nie tylko za sprawą dramatycznych obrotów zdarzeń, ale i bohaterów, których nie da się nie lubić, (no może poza niektórymi).

Podczas czytania dało się zauważyć ogrom pracy włożony przez Pana Marcina. Każdy, nawet najdrobniejszy szczegół został dopracowany do samego końca. Kreacja bohaterów jest niesamowita, są to realistyczni ludzie, tacy jak my oraz autor idealnie oddał realia czasów, w których oni żyli, brak tutaj niedociągnięć. Poza bohaterami wymyślonymi przez pisarza, znajdziecie tutaj marszałka Piłsudskiego oraz Napoleona, którzy nie byli zbytnio wyimaginowani, byli jak normalnie ludzie. Nawet przedstawienie polskiego wojska było rewelacyjne, jak już mówiłam, Pan Marcin idealnie przestawił realizm bohaterów, tła oraz wydarzeń.


Ciszewski pokazał w swojej książce nie tylko odkrycie mostu, przygotowanie do bitwy oraz przeprawę przez budowlę, ale i bitwę. No jak można się domyślić, skoro lektura wychodzi z Wydawnictwa Warbook, to opis batalii musi być dopracowany pod każdym względem i tak właśnie jest.


Czy książkę polecam? Jeśli jesteś ciekawy jak mogłaby wygląda przyszłość naszego kraju, gdyby zmienić kilka wydarzeń z przeszłości albo jesteście fanami książek obyczajowych z nutką batalistyki, to książka idealna dla Was!


Kto z Was już czytał? Jak wrażenia? A kto dopiero zamierza? Zapraszam do komentowania🤓


Miłego dnia💕

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Nie płacz, księżyc gaśnie" Cyryl Sone

  Mroczny kryminał, który trzyma w napięciu aż do ostatniej strony "Nie płacz, księżyc gaśnie" autorstwa Cyryla Sone to druga odsłona cyklu Prawo Dunli , która nie tylko dorównuje pierwszemu tomowi, ale wręcz go przewyższa. Autor ponownie udowadnia, że potrafi pisać historie, które jednocześnie wciągają, przerażają i zmuszają do głębokiej refleksji. Już od pierwszych stron książka wciąga czytelnika w wir dramatycznych wydarzeń. Brutalne morderstwo dokonane przez ojca na własnym synu to punkt wyjścia do historii pełnej moralnych dylematów, tajemnic i mroku. Świadek zdarzenia, Nikodem Rand, staje się głosem rozsądku w świecie pełnym emocji i osądów. Jego prywatne śledztwo to wędrówka przez ciemne zakamarki ludzkiej psychiki, a także społeczności Dunli, gdzie nic nie jest takie, jakim się wydaje. Cyryl Sone mistrzowsko buduje napięcie.  Każda strona to kolejne pytania, na które odpowiedzi wydają się być tuż na wyciągnięcie ręki, a jednak znikają w cieniu kolejnych tajemnic. Auto...

"Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają" Szymon J. Wróbel

  W życiu każdego z nas istnieje coś, co zdaje się niemożliwe – niewyobrażalna próżnia, która pochłania naszych bliskich, pozostawiając nas w nieustannej niepewności i bólu. "Zawieszeni" Szymona J. Wróbla to książka, która prowadzi nas przez labirynt tajemnic zaginięć, odkrywając przed czytelnikiem nie tylko dramatyczne losy rodzin, ale także skomplikowane mechanizmy poszukiwań i determinację ludzi zaangażowanych w odnalezienie zaginionych. To opowieść o nadziei i desperacji, miłości i determinacji, która porusza najgłębsze struny ludzkiego serca. "Zawieszeni" to poruszająca podróż w świat tajemnic zaginięć, która nie pozostawi czytelnika obojętnym. Szymon J. Wróbel ukazuje nam losy osób, które wydawałoby się, że po prostu zniknęły ze świata, pozostawiając za sobą rodzinę i bliskich w nieustannej tęsknocie i niewiedzy. Książka rozpoczyna się od opowieści o zwykłych, codziennych sytuacjach, które przeradzają się w koszmar, kied y ktoś bliski nagle znika bez śladu. An...

"Awaria prądu"

W świecie, gdzie prąd stanowi podstawę naszego codziennego życia, zniknięcie światła może oznaczać coś więcej niż tylko chwilowe utrudnienia. Może być początkiem koszmaru. Siedemnaście autorek, mistrzyń opowieści grozy, łączy siły, by stworzyć zbiór opowiadań, które redefiniują nasze spojrzenie na elektryczność – jej obecność, brak, a nawet mroczne sekrety, które może skrywać. Elektryczność – z pozoru zwyczajny element naszego życia – w tej antologii staje się inspiracją do eksploracji najbardziej przerażających i niespodziewanych scenariuszy. Czy prąd może żyć własnym życiem, być narzędziem zemsty, a może nawet zagrożeniem? A co, jeśli odłączenie go to nie przypadek, ale świadoma decyzja sił, których lepiej nie drażnić? Każda z autorek wnosi do tej antologii unikalny styl i wizję, tworząc mozaikę historii, które budzą lęk, napięcie i refleksję nad naszą zależnością od technologii. Opowiadania te balansują na granicy horroru psychologicznego, science fiction i klasycznej...