Przejdź do głównej zawartości

"Trzy Trupy" Magdalena Podstawna


Książka Małgorzaty Podstawnej należy do tych lektur, do których niestety mam mieszane uczucia. Prawdopodobnie są tego dwie przyczyny: 1) za dużo wymagałam od tej autorki - muszę zaznaczyć, że jest to debiut, więc też nie powinnam zarzucać autorce tak dużej poprzeczki; 2) duża ilość przeczytanych książek, co trochę wyjaśnia wyżej wymieniony punkt.
Zanim jednak opowiem o plusach i minusach tej pozycji, napiszę kilka słów na temat fabuły:

Główną bohaterką „Trzech trupów” jest Joanna, która wraca do swojej pracy po długiej przerwie. Dowodzony przez nią zespół, dostaje sprawę morderstwa księgowych, których sprawca nie został schwytany. Żeby tego było mało, policja nie znajduje żadnych tropów. Joanna podejrzewa, że oba zabójstwa coś łączy. Niestety rozwiązanie tej zagadki nie należy do najłatwiejszych - w tę sprawę uwikłane są ważne osobowości. Kto tak naprawdę stoi za zabójstwem księgowych? Czy Joannie oraz jej grupie uda się odnaleźć niezbędne poszlaki? Czy ofiar tego śledztwa będzie jednak więcej?

Kiedy zobaczyłam okładkę tego dzieła, miałam wrażenie, że książka Pani Małgorzaty będzie dość ciekawą oraz pełną zagadek historią, ale niestety chyba za dużo od niej wymagałam.

Muszę powiedzieć, że pierwsze rozdziały zapowiadały dość dobry debiut z wątkiem kryminalnym, jednak kolejne... spowodowały, że moja sympatia, co do tej lektury pękła niczym mydlana bańka i czasami męczyłam się podczas czytania.

Moją niechęć spowodował przede wszystkim natłok opisów w niektórych momentach, przez które napięcie zbudowane przez autorkę malało - chyba po prostu muszę powiedzieć, że styl autorki nie przypadł mi aż tak bardzo do gustu.

 Kolejnym minusem jest ilość bohaterów oraz natłok informacji w niektórych miejscach, przez co nie potrafiłam w pełni oddać się lekturze. Jak tak pomyślę, to z tej książki zapamiętam tylko Joanne, Aldonę i ewentualnie Kingę, reszta bohaterów wydawała mi się jakaś niejaka jaka - nie zrobili niczego czym mogliby przykuć moją uwagę.


Ale to nie oznacza, że książka „Trzy trupy”, nie zawiera w sobie żadnych plusów i należy omijać ją szerokim łukiem! Pomimo, że lekturze brakuje pazura, to muszę przyznać, że sam pomysł całej sprawy z zabójstwem księgowych - poza wspomnianymi przeze mnie wcześniej minusami - był bardzo fajny. Zagadka ta nie była dość prosta - nie potrafiłam odgadnąć kto tak naprawdę stoi za wszystkim zbrodniami. Szkoda, że zakończenie nie wyjaśnia wszystkich niewiadomych. Przeczuwam, że autorka planuje kontynuację, po którą możliwe, że sięgnę ale nic nie obiecuję.


Czy książkę polecam? Niestety tutaj odpowiedź jest negatywna, za dużo widzę w niej minusów by móc z ręką na sercu ją polecić.


Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl. 


Kto z Was czytał? Jak wrażenia? A kto dopiero zamierza? 


Miłego dnia 💕

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Nie płacz, księżyc gaśnie" Cyryl Sone

  Mroczny kryminał, który trzyma w napięciu aż do ostatniej strony "Nie płacz, księżyc gaśnie" autorstwa Cyryla Sone to druga odsłona cyklu Prawo Dunli , która nie tylko dorównuje pierwszemu tomowi, ale wręcz go przewyższa. Autor ponownie udowadnia, że potrafi pisać historie, które jednocześnie wciągają, przerażają i zmuszają do głębokiej refleksji. Już od pierwszych stron książka wciąga czytelnika w wir dramatycznych wydarzeń. Brutalne morderstwo dokonane przez ojca na własnym synu to punkt wyjścia do historii pełnej moralnych dylematów, tajemnic i mroku. Świadek zdarzenia, Nikodem Rand, staje się głosem rozsądku w świecie pełnym emocji i osądów. Jego prywatne śledztwo to wędrówka przez ciemne zakamarki ludzkiej psychiki, a także społeczności Dunli, gdzie nic nie jest takie, jakim się wydaje. Cyryl Sone mistrzowsko buduje napięcie.  Każda strona to kolejne pytania, na które odpowiedzi wydają się być tuż na wyciągnięcie ręki, a jednak znikają w cieniu kolejnych tajemnic. Auto...

"Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają" Szymon J. Wróbel

  W życiu każdego z nas istnieje coś, co zdaje się niemożliwe – niewyobrażalna próżnia, która pochłania naszych bliskich, pozostawiając nas w nieustannej niepewności i bólu. "Zawieszeni" Szymona J. Wróbla to książka, która prowadzi nas przez labirynt tajemnic zaginięć, odkrywając przed czytelnikiem nie tylko dramatyczne losy rodzin, ale także skomplikowane mechanizmy poszukiwań i determinację ludzi zaangażowanych w odnalezienie zaginionych. To opowieść o nadziei i desperacji, miłości i determinacji, która porusza najgłębsze struny ludzkiego serca. "Zawieszeni" to poruszająca podróż w świat tajemnic zaginięć, która nie pozostawi czytelnika obojętnym. Szymon J. Wróbel ukazuje nam losy osób, które wydawałoby się, że po prostu zniknęły ze świata, pozostawiając za sobą rodzinę i bliskich w nieustannej tęsknocie i niewiedzy. Książka rozpoczyna się od opowieści o zwykłych, codziennych sytuacjach, które przeradzają się w koszmar, kied y ktoś bliski nagle znika bez śladu. An...

"Awaria prądu"

W świecie, gdzie prąd stanowi podstawę naszego codziennego życia, zniknięcie światła może oznaczać coś więcej niż tylko chwilowe utrudnienia. Może być początkiem koszmaru. Siedemnaście autorek, mistrzyń opowieści grozy, łączy siły, by stworzyć zbiór opowiadań, które redefiniują nasze spojrzenie na elektryczność – jej obecność, brak, a nawet mroczne sekrety, które może skrywać. Elektryczność – z pozoru zwyczajny element naszego życia – w tej antologii staje się inspiracją do eksploracji najbardziej przerażających i niespodziewanych scenariuszy. Czy prąd może żyć własnym życiem, być narzędziem zemsty, a może nawet zagrożeniem? A co, jeśli odłączenie go to nie przypadek, ale świadoma decyzja sił, których lepiej nie drażnić? Każda z autorek wnosi do tej antologii unikalny styl i wizję, tworząc mozaikę historii, które budzą lęk, napięcie i refleksję nad naszą zależnością od technologii. Opowiadania te balansują na granicy horroru psychologicznego, science fiction i klasycznej...